ISLAND

ISLAND - OSTROV OHNĚ A LEDU - PŮSOBÍCÍ NA ČLOVĚKA TÉMĚŘ MAGICKÝM KOUZLEM. PŘÍRODA, KTERÁ JE ZDE ČINNOSTÍ ČLOVĚKA PRAKTICKY NEDOTČENÁ, DRSNÁ A DIVOKÁ KRAJINA, OBROVSKÉ LEDOVCE KONTRASTUJÍCÍ S MOHUTNÝMI VULKÁNY, JEDINEČNÁ FAUNA A FLORA A VELICE ŘÍDKÁ ZALIDNĚNÍ. A TOTO VŠECHNO NÁM  DOVOLUJE ZHLÉDNOUT TENTO ZÁJEZD A POZNAT I FASCINUJÍCÍ ISLANDSKOU PŘÍRODU.

Trasa: - PRAHA - KODAŇ - REYKJAVÍK - SKÓGAR - HÖFN - EIDAR - AKUREYRI - LAUGARVATEN - REYKJAVíK - PRAHA

1. den-  ráno odlet z Prahy, v poledne přílet do Keflavíku. Půjčení automobilů a odjezd směr Reykjavík. Okolo Reykjavíku směrem na Selfoss po okružní silnici, zastávka na odpočívadle při sjezdu nad Hverargerdi výhled na ústí největší islandské řeky Hvíta, městečko Hverargerdi - největší množství skleníku na Islandu a při dobré viditelnost lze spatřit Vestmannaeyjarské ostrovy. Krátká zastávka v Selfossu a dále až k vodopádům Seljalandsfoss a Glúfrafoss. K večeru příjezd k hotelu EDDA - ubytování. Poblíž se nachází mohutný vodopád - Skogafoos (výška 70 m) a skanzen s lidovým uměním a stavbami.

2. den- Po snídani odjezd směrem k velké stolové hoře Petursey do přírodní rezervace Dýrholaey - nádherné bizardní útesy až 120m vysoké, "Trollové" Reynisdrangar vystupující z oceánu a kolonie různých druhů ptáků - papuchalka (lundi). Vik - návštěva nejkrásnější pláže Islandu s černým sopečným pískem. Cesta  pokračuje přes poušť Mýrdárssandur (měsíční krajina a černá prachová pole) o rozloze 700 km2 která je výsledkem činnosti blízké sopky Katla . Národní park Skaftafell a pěší výlet k vodopádu Svartifoss. Po jižní části ostrova pokračujeme podél mohutných ledovcových splazů největšího evropského ledovce Vatnajökul a nejvyšší hory Islandu Hvannadalshnúkur (2119 m) až k jezeru Jökulsárlón kde je možnost podniknout fakultativně projížďku lodí po laguně  mezi krami. Ubytování v městečku Höfn.

3. den - Höfn - krátká prohlídka - průjezd podél rozeklaného a členitého pobřeží východních fjordů - divokou, pustou, nezalidněnou a fascinující přírodou. Zastávka Hollormsstadur - kde je možné navštívit jeden z mála islandských lesů. Přejezd podle žlabovitého jezera Lagarfljótsormurinn - až do  Egilsstadir - prohlídka a  ubytování v městečku Eidar.

4. den - Ráno odjezd přes Egilsstadir po náhorní plošině Mördrudalsörefi až do Národního parku Jökulsárgljúfur k nádherným a mohutným vodopádům (28 km) Dettifoss - 100 m široký a 45 m vysoký - nejmohutnější vodopád Evropy. Dále pokračujeme ke skalnímu útvaru Ásbyrgi, mytologicky popisovaný jako otisk podkovy bájného Odinova koně. Odtud až do přístavu Husavík - možnost návštěvy velrybího muzea, kostela nebo vyjížďky lodí za velrybami (3 hod.). podél severních útesů s nádhernými vyhlídkami až do Stórutjarnir - ubytování v hotelu Edda - (v  areálu termální bazén - možnost koupání)

5. den - Přejezd kolem vodopádu Godafoss - (vodopády bohů-připomínající malou Niagaru)- prohlídka - až k jezeru Mývatn v roce 1974 byl vyhlášen národním parkem (čtvrté největší jezero na Islandu, velice mělké, největší hloubka 4,5m; jezero leží na aktivním vulkanickém řetězci, sirná ložiska, termální prameny, lávová pole, velké množství vodního ptactva aj. Zastávka v Skútustadir - pseudokrátery pokračujeme po břehu jezera až - Dimmuborgir - bizardní útvary z lávy ("lávové město") a podzemní jeskyně s geotermální vodou - překročíme průsmyk a míjíme velkou termální elektrárnu a dostaneme se  ke kráteru Vity. Ze svahu kráteru rozhled na Krafla - centrální vulkán o průměru 20 km, kde stále probíhá tektonická činnost - poslední v r. 1984. Obraz krajiny tvoří černá lávová pole a dýmající vulkanické trhliny. Tam se podnikne pěší vycházka na lávová pole. Potom přejezd k úpatí neustale dýmající hory Námafjall - se  sirnými poli s bublajícími bahenními sopkami. Reykjahlíd - krátká zastávka a přejezd do Akureyri (15 000) - hlavní město severního Islandu. Nocleh - hotel Edda v Akureyri - poblíž termální koupaliště.

 

6. den - Po snídani pokračujeme na západ - půvabná krajina s mnoha horskými štíty a nádhernými údolími, kolem hydroelektrárny Blondustod - vnitrozemská a nároční cesta k osadě Kjölur -jediné trvale obydlené místo ve vnitrozemí ( meteorologická stanice). Po cestě mezi splazy ledovců - Langjökull a Hofsjökull. Tato nezpevněná cesta vás zavede až na Gullfoss - "Zlatý vodopád" na ledovcové řece - Hvíta - nádherná kaskáda vodopádů. Odtud odjezd ke gejzíru Strokkur, který je vidět už od vodopádů. Každých deset minut vystřikuje do vyšky 15 m Strokkur. Pokračujeme až do  až do Laugarvatn - hotel Edda Menntaskólin - nocleh - poblíž bazén a přírodní horké lázně.

7. den - Ráno pokračujeme až do  Národního parku Thingvellir - pěší procházka do soutěsky Almannaear. Tato největší - tektonická puklina západního Islandu je zajímavá nejenom z hlediska geologického, ale také historického; v r. 930 zde byl založen Althing. Výhled na vřídelní jezero Laugarvatn, které má ve svém dně horké prameny a je proto oblíbeným výletním místem. Toto jezero se nachází na geologické hranici mezi Evropou a Amerikou. Odjezd do západní části ostrova až za maják do Reykjanestá - hnízdiště mořských racků a odtud k Blue Lagoon - možnost koupání v termálním jezeru včetně použití bahenních zábalů. Navečer odjezd do Reykjavíku (v překladu Kouřová zátoka) - podvečerní prohlídka - Reykjavík - nocleh

8.den - Po snídani prohlídka hlavního města Reykjavík, parlament, dominantu města - kostel Hallgrímskirksa se socha Leifur Eiríksson (první Evropan, který stanul na Novém kontinentu), Vila Höfdi, kde se odehrálo setkání Gorbačov - Regan v roce 1980. Odjezd na mezinárodní letiště do Keflavík a odlet s přestupem v Kodani. Přílet do Prahy ve večerních hodinách.

CENA:                             55 970,-Kč

Cena je uvedena za osobu a zahrnuje:

- letenku Praha - Keflavík - Praha , letištní taxy

- 7 x ubytování v hotelech - dvoulůžkové pokoje

- 7 x snídaně (formou bufetu)

- doprava - zapůjčení osobního automobilu pro 4 osoby bez omezení km včetně komplexního pojištění (benzin si hradí účastník)

- průvodce CK VaRy-tour 

 

Cena nezahrnuje:

Fakultativní výlety a vstupy.

Doporučené kapesné na ostatní vstupy 60 Eur

Příplatek za jednolůžkový pokoj 6500 Kč

Příplatek WC + sprchy na pokoji 3600 Kč /os.

 

 Fakultativní výlety:

·         Projížďka lodí po ledovcové laguně Jökulsárlón

·         Letecký výlet za polární kruh na ostrov Grímsey - nejsevernější místo Islandu.

·         Návštěva velrybího muzea a vyjížďky lodí za velrybami (3 hod.).

 

TERMÍN ZÁJEZDU:           1.7. - 8.7.2017

 

Ostatní podrobnosti získají vážní zájemci na výše uvedené adrese.Účastníci zájezdu obdrží podrobný itinerář a informace, včetně mapek zajímavých míst po celé trase, vstupů, ubytování a dalších důležitých informací. Během celého zájezdu bude s Vámi v kontaktu průvodce naší CK VaRy-tour.

 

ZMĚNA CEN A PODMÍNEK VYHRAZENA

 

info@varytour.cz